Shona Robison

Cabinet Secretary for Health and Sport, Scottish Parliament

Shona Robison

Cabinet Secretary for Health and Sport, Scottish Parliament
twitter-icon

Profile

Cabinet Secretary for Health and Sport, Scottish Parliament…

Shona Robison was appointed Cabinet Secretary for Health and Sport in May 2016. Shona was MSP for the North East from 1999 to 2003 and elected MSP for Dundee East in 2003. Latterly, she was Shadow Minster for Health and Social Justice and a member of the Parliament’s Health Committee before being appointed Minister for Public Health in the Scottish Government after the May 2007 election. She was re-elected in May 2011 and appointed Minister for Commonwealth Games and Sport, and was made Cabinet Secretary for Health in November 2014.